Składniki mineralne charakteryzuje to, że każdy z poszczególnych mikroelementów i makroelementów ma swoje właściwości. Ponadto w każdym wieku zapotrzebowanie na te składniki odżywcze może być różne.
Wapń:
stanowi budulec kości i szkliwa. Wapń bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, wpływa na przewodzenie impulsów nerwowych oraz ma związek ze skurczem mięśni, reguluje rytm serca.
Magnez:
wpływa korzystnie na pracę mózgu, ma działanie przeciwdziałające stresowi. Magnez wpływa na kurczliwość mięśni, spowalnia procesy starzenia organizmu, działa odkwaszająco na organizm.
Chlor:
bierze udział w procesie równowagi kwasowo-zasadowej, powoduje powstawanie kwasu solnego w żołądku. Chlor w związkach z sodem i potasem czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem pracy serca.
Potas:
w związkach z chlorem wpływa na prawidłowe funkcjonowanie pracy serca. Potas zapewnia prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu. Jest niezbędny w prawidłowym procesie spalania węglowodanów i białek.
Fosfor:
Jest pierwiastkiem mineralnym, który łącznie z wapniem i witaminą D ma wpływ na zdrowe i mocne kości. Fosfor występuje również w kwasach nukleinowych, tworzących kod genetyczny, bierze udział w przemianach energetycznych i pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
Sód:
Jest podstawowym składnikiem płynów ustrojowych, wpływa na równowagę kwasowo-zasadową. Sód odpowiada również za prawidłową pracę serca i prawidłowe ciśnienie krwi. Razem z potasem, magnezem i wapniem należy do tzw. elektrolitów.
Żelazo:
Wchodzi w skład wielu enzymów i białek, jest składnikiem hemoglobiny. Żelazo jest lepiej wchłaniane w obecności witaminy C. Braki tego mikroelementu powodują anemię.
Miedź:
Bierze udział w gojeniu ran, jest także pomocna w transporcie i wchłanianiu żelaza. Miedź jest potrzebna podczas wytwarzania czerwonych krwinek, wpływa na dobrą pracę mózgu.
Cynk:
Wpływa na przyswajanie witamin, prawidłowe funkcjonowanie narządów rozrodczych. Cynk sprawia, że paznokcie i włosy są mocniejsze, jeśli jest go mało w organizmie może powodować częste infekcje, brak apetytu i zmęczenie.
Jod:
Jest to bardzo ważny pierwiastek w organizmie. Jego brak jak i nadmiar może być groźny dla zdrowia. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, reguluje przemiany energetyczne zachodzące w organizmie.
Mangan:
Jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Mangan jest składnikiem wielu enzymów, które biorą udział w procesie prawidłowego trawienia i wchłaniania węglowodanów, białek i tłuszczy.
Molibden:
Występuje w organizmie w śladowych ilościach, ale bierze udział w procesach związanych z dostarczaniem komórkom energii. Molibden jest niezbędny do prawidłowego przyswajania żelaza dlatego chroni nas przed anemią, uczestniczy w usuwaniu z organizmu toksyn.
Fluor:
Ma wpływ na gospodarkę wapnia i fosforu w organizmie. Fluor jest składnikiem kości i zębów.
Selen:
Podobnie jak jod wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, zwiększa odporność organizmu. Selen pomaga usuwać wolne rodniki, i chroni komórki przed ich toksycznym działaniem.
Chrom:
Przyśpiesza spalanie tłuszczów, uspokaja, powoduje, że nie czujemy intensywnego głodu. Chrom pomaga regulować stężenie glukozy we krwi.